Skip to main content

Eesti panus Ukraina ülesehitamisesse on olnud muljetavaldav. Väikese riigi suured teod paistavad kõigile silma. Suve alguses käisin Ukrainas lasteaia avamisel ning oktoobri alguses olin jälle Ukrainas, kus avasime Malõni silla, mis eestlaste abiga taastati. Kogemus oli meeliülendav ning kinnitas, et oleme tegusad, tugevad ja töökad.

Eestis tagasi olles olen oktoobri jooksul kohtunud nii erinevate ametikaaslastega piiride tagant kui ka kohalike suurettevõtjatega. Riigieelarve teemad ei ole laualt maas, vastupidi: kärpeotsuste tuules on tulnud teha palju selgitustööd, miks üks või teine otsus sai vastu võetud. Valus teema on konsulaatide sulgemine ning see oli ka üks põhjustest, miks võtsin jällegi suuna ookeani taha. Sel korral oli programm tihe: külastasin Arkansas’ osariiki, käisin Washington D.C-s, lendasin Kanadasse, kus olin nii Torontos kui Ottawas. Mitmekülgne nädal täis kohtumisi kohalike eestlaste, ettevõtjate ja ametikaaslastega oli küll väsitav, kuid teisalt ka karikat täitev. Samuti sain võimaluse külastada Toronto Ülikooli, kus 23 aastat tagasi õppisin ja mis veel põnevam: ühikatoas, kus mina elasin, elab nüüd üks Läti juurtega noormees! Maailm on ikka väike.

Oktoober ei ole aga möödunud mitte nii meeliülendavate emotsioonide lainel. Lisaks meie koduukse taga toimuvatele tegevustele seoses sidekaablite ja gaasitorudega on maailma raputanud Iisraelis ja Gazas toimuv ning näeme pea igapäevaselt, kuidas konflikt laieneb ka Euroopasse ja mujale maailma osadesse. Kõige selle keskel peame jääma optimistlikuks, kuid olema valvsad. Lisaks töötame ikka aktiivselt selle nimel, et saaksime juba lähitulevikus võtta kasutusele Venemaa külmutatud varad ning Venemaa, kui agressorriik tuleb vastutusele võtta.

Oktoobris käisid mul välisministriks olemise ajal esimest korda töövarjud, kelleks olid Noor Eesti 200 liikmed Katarina Sepp ja Lotta Perillus. Kaks põnevat päeva nii minu enda kui ka noorte poliitikahuviliste jaoks!

Mul on plaanis juba varsti kohtuda kõigi huvilistega ZOOM-i teel, et rääkida sise- ja välispoliitikast veel pikemalt. Tean, et küsimusi on palju ja olukord muutub iga päevaga. Kohtumise kohta info tuleb juba peagi.