Skip to main content

Täna osales välisminister Margus Tsahkna Brüsselis NATO välisministrite kohtumisel, kus tehti ettevalmistusi NATO Washingtoni tippkohtumiseks ja arutati võimalusi Ukraina edasiseks toetamiseks.

Tsahkna väljendas heameelt, et 75. aastapäeva eel on NATO tugevam kui eales varem ja esimest korda osaleb Rootsi NATO välisministrite kohtumisel alliansi täieõigusliku liikmena.

«Rootsi liikmesus suurendab julgeolekut nii Läänemere regioonis kui Euro-Atlandi piirkonnas tervikuna,» sõnas Tsahkna. «Ent NATO liikmete jaoks tagab püsiva rahu ja turvalisuse üksnes Ukraina võit Venemaa algatatud agressioonisõjas.»

Sellest lähtuvalt rõhutas välisminister vajadust suurendada sõjalist abi Ukrainale ja pühenduda Ukraina pikaajalisele toetamisele.

Tsahkna silmis oleks NATO peasekretäri ettepanek luua järgmiseks viieks aastaks 100 miljardi euro suurune Ukraina abistamise fond samm õiges suunas.

«NATO peab võtma selgema rolli Ukraina toetamisel,» sõnas ta. «Ukraina vajab raha, relvi ja laskemoona ning seda peame neile andma.»

Kohtumisel Ukraina välisministri Dmõtro Kulebaga kinnitas Tsahkna, et Eesti toetus Ukrainale püsib vankumatu ja pikaajaline.

«Loodame peagi sõlmida Eesti ja Ukraina vahelise julgeolekuleppe, mis saab käsitlema mitte ainult sõjalist toetust, vaid ka tuge Ukraina integratsioonis Euroopa Liitu ja NATO-sse, sanktsioonipoliitikat, kahjude hüvitamist Ukrainale ja arengukoostöö ning ülesehituse valdkondi,» ütles ta.

Homme toimub NATO välisministrite kohtumise raames NATO-Ukraina Nõukogu ning sessioon India ja Vaikse ookeani partnerite ning Euroopa Liidu esindajaga.