Skip to main content

Riigikogus toimus teisipäeval väliskomisjoni algatusel olulise tähtsusega riikliku küsimusena välispoliitika arutelu. Eesti 200 fraktsiooni liikme Kalev Stoicescu sõnul peavad diplomaatia ja riigikaitse arenema tandemis ning teineteist toetades.

„Eesti peamine eesmärk, enne 2004. aastat, oli enda ankurdamine võimalikult tugevalt demokraatlikusse läänemaailma, mille krooniks oli liitumine NATO ja Euroopa Liiduga. Ajal, mil Ukrainas toimub täiemahuline sõda, mõistame eriti hästi, kui õigeaegne oli Eesti liitumine nende organisatsioonidega, mis tagavad oma liikmetele turvalisust, demokraatiat, vabadust ning heaolu,“ ütles Stoicescu, lisades, et tugev Euroopa Liit ja tugev NATO on Eesti jaoks eluliselt tähtsad.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe Stoicescu arvates peab Eesti olema ambitsioonikam ning võtma eesmärgiks pürgida Põhjamaade Nõukogusse. „Arvamus, et keegi meid seal ei oota, on vale. Kes ootas Eestit Euroopa Liidus ja NATO-s 1990-ndatel aastatel – sisuliselt mitte keegi. Meie tulevaste liitlaste suhtumine Eesti pürgimustesse muutus kardinaalselt, kui nad nägid, et meil on tõsi taga ja me pingutame meeletult nende eesmärkide nimel,“ tõdes Stoicescu.

Poliitiku sõnul elab maailm uue külma sõja lävel, milles seisavad vastamisi demokraatlikud ning demokraatiat hülgavad ja ründavad riigid. „Kui me soovime tulevikus rahvusvahelisele õigusele, mitte džungliseadusele toetuvat maailmakorda, siis me peame panema Venemaad vastutama oma sõjakuritegude ja Ukrainale tekitatud majandusliku kahju eest. Demokraatlikud riigid, sealhulgas Eesti, peavad rohkem pingutama, et me ei kaotaks veel rohkem maad mujal maailmas. Et regionaalseid konflikte oleks vähem, mitte üha rohkem ning globaalse konflikti oht väheneks,“ ütles Stoicsecu.