Skip to main content

Personaalne riikMITTE KEDAGI EI JÄETA MAHA

Personaalne riik on järgmine suur Eesti edulugu. Selle keskmes on kodanik. Kodanik oled Sina. Riik ei peaks meile tunduma rõhuva kohustusena ja piirangute kehtestajana. Riigiga suhtlemine peab olema lihtne ega nõudma eriteadmisi. Mida vähem sa riiki enda igapäevaelus tajud, seda parem.

Personaalne riik ei ole veebileht või mobiiliäpp. See on pika plaani reform, mis annab riiklikele ja avalikele teenustele uue sisu ja vormi. Personaalne riik on uus tase vajaduspõhiste teenuste võimaldamisel seal, kus sul nendeks õigus ja reaalne vajadus ka on.

Personaalse riigi kolm peamist kasu:

  • säästab Sinu aega
  • säästab Sinu raha läbi madalate maksude
  • pakub seda, mida vaja ja siis kui vaja

Siin on seitse muutust, mille personaalse riigi elluviimine sinu ellu toob:

1. Andmed liiguvad ise

Personaalse riigi elluviimisel esitad kõik andmed ühe korra ning kui need on infosüsteemidesse jõudnud, siis liiguvad need ühest kohast teise ilma edasise sekkumiseta. Vähemalt esimesel korral tuleb sul anda nõusolek ligipääsuks oma andmetele ning määrata, milliseid neist võib riik sulle vajalike teenuste pakkumisel kasutada.

2. Ennetav tegutsemine

Sa ei pea tingimata teadma, millal sul tekib õigus olulise teenuse saamiseks. Kui see elusündmus või hetk saabub, tuleb sulle teavitus. Sinu valikuks jääb nõustuda pakutava toetuse või teenusega, või siis sellest loobuda, kui sa seda siiski ei vaja. Oluline on tagada abi neile, kes seda kõige rohkem vajavad, mitte ainult neile, kes on suutelised endale selgeks tegema keeruka sotsiaalsüsteemi toimimise detailid.

3. Vähem bürokraatiat

Nüüd on sul vähem avaldusi, mida esitada. Vähem määrusi ja kordasid, mida läbi lugeda. Keegi ei pea menetlema taotlusi, mis on juba automaatselt eeltäidetud ja ootavad ainult sinu kinnitust. Nii saame vähendada koormust riigiga suhtlemisel ja ka koormust ametiasutustele, kes ei vaja edaspidi nii palju personali.

4. Ajavõit kõigile

Kokkuhoitud aega hinnatakse juba täna e-riigi teenuste osas umbes 2%-le SKP-st. Ühe inimese tundidesse ümber arvutatuna on see terve töönädal! Personaalse riigiga võtame ambitsiooniks seda näitajat kahekordistada. Veel üks nädal aastas, mille saad kulutada hoopis oma hobidele või lähedastele. Riik ei röövi sult enam seda aega oma ametiasutustega suhtlemisele.

5. Raha kokkuhoid

Kui personaalne riik hakkab pakkuma teenuseid just neile, kes neid vajavad ja vähemate inimeste abiga, siis tähendab see sama head tulemust väiksema kuluga. Järelikult saavad personaalses riigis olema madalamad maksud, kui sellises riigis, kus rohkeid regulatsioone menetleb igapäevaselt bürokraatide armee. Saame keskenduda kogutud maksude eest hoopis haiguste ravile, laste õpetamisele ja elukeskkonna parandamisele.

6. Arenev keskkond

Kui riigi toimimine pole enam paberil, olemasolevates dokumentides ega ametiasutustes kinni, saab selle teenuseid lihtsamini kohandada ja riik käib ajaga kaasas. Koroona ajal tuli riigil luua eraldi äpp, elektrikriisi tõttu uus universaalteenus, mis mõlemad osutusid lõpuks kulukaks ja kiiresti tarbetuks. Personaalriigi kontseptsioon võimaldaks rakendada ajutisi meetmeid ja lahendusi kiirelt ja tõhusalt. Teha seda samades keskkondades ja seadmetega. Kui lubame rakendada tehisintellekti, suudab see muutuvate andmete põhjalt hakata välja pakkuma ka uusi lahendusi, mis vastavad selle hetke vajadustele.

7. Lihtne ja kasutajasõbralik

Muidugi on personaalse riigi üheks osaks ka kerge ligipääsetavus ja kergesti arusaadav süsteem. Iga inimene, kes suudab minimaalsel tasemel kasutada nutitelefoni või arvutit, saab personaalses riigis kõik asjad ise ära aetud. Neile, kes pole veel tehnoloogiaga sõbraks saanud, jäävad traditsioonilisemad suhtluskanalid alles.