Kui vaadata endise peaministri Jüri Ratase reaktsiooni toimuvale, pole kaadri väljavool kunagisest legendaarsest Keskerakonnast veel lõppenud, kirjutab Eesti 200 juhatuse liige
Jašin.Pärast viimaseid sündmusi jäi Keskerakonnal mullu parlamendivalimistel saadud kuueteistkümnest saadikumandaadist alles vaid seitse.
Mitme uue saadiku üleminek koalitsioonierakonna sotsiaaldemokraatide fraktsiooni ridadesse tähendab, et progressiivse valitsuse positsioon on tugevnenud, opositsioonis olevate konservatiivide positsioon aga nõrgenenud. See läheb tõsiselt vastuollu valijate seisukohaga. Mitmesugused reitingud näitavad praegu, et koalitsiooni toetab vaid veidi üle kolmandiku valijatest.
Oht lõplikuks pöördeks itta
Oleme majanduslanguses, eelarve on miinuses ja praegune valitsus kaevab end läbi eelmiste valitsuste töö tulemustest. Valitseda on sellises olukorras ilmselgelt ebapopulaarne. Sellest hoolimata liitus üheksast lahkunud keskerakondlasest praegu uskumatult populaarse opositsioonierakonnaga Isamaa vaid kaks. Enamik lahkunud keskerakondlastest liitub nende poolt varem vihatud ja ebapopulaarse koalitsiooniga.
Keskerakonnaga seoses on tõsine oht, et Mihhail Kõlvart otsustab allesjäänud valijaskonna hoidmiseks teha lõpliku pöörde ida suunas ja tugevdada Kremli-meelset agendat.
Mulle näib, et ülejooksnud poliitikud mõistsid praeguse olukorra tõsidust ning otsustasid lisaks poliitikukarjääri jätkamise võimaluste otsimisele toetada valitsust pakiliste majandusprobleemide ja eelarvepuudujäägi lahendamisel.
Keskerakonnaga seoses on tõsine oht, et Mihhail Kõlvart otsustab allesjäänud valijaskonna hoidmiseks teha lõpliku pöörde ida suunas ja tugevdada Kremli-meelset agendat. Sel juhul saab Keskerakonnast nišierakond ja ma ei ennusta sellele pikaajalist tulevikku. Venekeelsed inimesed toetavad juba praegu mitmesuguseid erakondi ja poliitikute venekeelsed nimed pole enam ammu keskerakondlaste ainulaadne tunnus.
Samal ajal pole Keskerakonnal eestikeelsest valijaskonnast ja eesti nimega tuntud poliitikutest praktiliselt kedagi alles jäänud. Sellest järeldub, et erilist valikut Mihhail Kõlvartil pole. Loodan siiralt, et Kõlvart teeb siiski valiku eesti- ja venekeelset valijaskonda ühendada püüdva Keskerakonna kasuks.
Jüri Ratas tegi Keskerakonnast partei, mida valitsusse oodati ja millega erinevad poliitilised jõud olid valmis koostööd tegema. Nüüd on Keskerakond jõudnud kuristiku äärele ja on ühe sammu kaugusel varem tehtud töö hävitamisest. Lähiajal näeme, milline valik tehakse.