Erakond Eesti 200 liikmed Züleyxa Izmailova ja Joel Jesse kutsuvad üles enne pürotehnika soetamist mõtlema keskkonnasõbralikemate ja kaasaegsemate alternatiivide peale.
Riigikogu liikme ja Tallinna endise abilinnapea Züleyxa Izmailova sõnul võib valgus- ja heliefekte tekitav ilutulestik pakkuda inimestele küll suurt vaatemängu, kuid õnneks on ühiskonnas tekkinud arutelu selle piiramise osas. „Inimeste teadlikkus ilutulestiku varjukülgedest on kasvanud. Ilutulestikuga kaasneb palju vigastatuid, varjupaigad täituvad hirmunud koertega, häiritud on linnakooslused eesotsas lindudega, ning õhk on mürast ja hingamisteedele kahjulikest peenosakestest reostunud,“ ütles Izmailova.
Vabariigi Valitsuse poolt on kooskõlastusringile läinud korrakaitseseaduse muutmise eelnõu, mis lubaks kohalikel omavalitsustel ilutulestiku kasutamist oma territooriumil paremini reguleerida. „Seni pole linnadel ja valdadel olnud õigust oma territooriumil ilutulestiku kasutamist reguleerida, nüüd aga antakse omavalitsustele vabad käed otsustada, millistes kohtades ilutulestikku lasta tohib. Seni kuni seadus jõustub, kutsume omavalitsusi edastama sõnumit tähistamaks aastavahetuse pidustusi ilma mürgise ja valju pürotehnikata ning kutsume inimesi nautima kaasaegseid valgusetendusi. Paljud omavalitsused on tervisesõbralikele ja keskkonnale vähem ohtlikele lahendustele juba üle läinud ning see on igati kiiduväärne,“ sõnas Tallinna linnavolikogu Eesti 200 fraktsiooni esimees Joel Jesse.
Pürotehnika kasutamine vajab paremat reguleerimist ning selle vajadusele on juba aastaid tähelepanu pööranud nii Noor Eesti 200, Eestimaa Rohelised, mitmed loomade eestkoste organisatsioonid nagu Loomus, Eesti Metsloomaühing, Eestimaa Loomakaitse Liit ja paljud Eesti elanikud.
Siiski leiavad Izmailova ja Jesse, et järgmisena võiksime kehtestada selged regulatsioonid, mis ajavahemikul me pürotehnilisi tooteid müüme ning millal on lubatud neid tooteid kasutada. „Praegusel hetkel hakkavad esimesed valjud paugud kõlama juba detsembri alguses ning kestavad poole jaanuarini. Inimeste hoiakud on ilutulestiku osas muutunud, kuid uuendused seadusandlikul tasemel muudaks neid jäädavalt,“ tõdesid Eesti 200 liikmed.