Skip to main content

Tallinna linnavalitsus esitas linnavolikogule Tallinna linna 2025. aasta eelarve eelnõu. Järgmise aasta eelarve on 1,3 miljardit eurot ehk 6 protsenti suurem kui 2024. aasta eelarve.   

Haridusvaldkonna eest vastutava abilinnapea Aleksei Jašini sõnul seadis Eesti 200 eelarveläbirääkimistel prioriteediks investeeringud pealinna haridusvaldkonda. “Järgmise aasta septembris tõuseb pealinna koolide, lasteaedade ja huvikoolide kvalifitseeritud õpetajate palga alammäär 100 euro võrra, lisaks suurendame õppejuhtide palgafondi 10% võrra. Eesti 200 peab oluliseks, et pealinnas töötaks motiveeritud ja oma töö eest väärilist palka saavad õpetajad. Me võtame omavalitsustena vastutuse õpetajate puuduse lahendamisel ja järelkasvu tagamisel,” ütles Aleksei Jašin. “Jätkub eestikeelsele haridusele ülemineku toetamine, mida rahastatakse täiendavalt 8,5 miljoni euroga, et sellest reformist kujuneks tõeline edulugu. Kokku investeerib Eesti suurim omavalitsus järgmisel aastal hariduse edendamisse ligikaudu 100 miljonit eurot“. 

Jašini sõnul näeb eelarve lisaks haridustöötajate väärtustamisele ette investeeringuid koolide ja lasteaedade kordategemiseks.  „Ehitustöödega jätkatakse või alustatakse järgmistes lasteaedades: Kikase, Kristiine, Lepatriinu, Liikuri, Loitsu, Meelespea ja Päikese. Koolide investeeringute hulka kuuluvad Hiiu Kool, Kullo huvikool, Pirita Majandusgümnaasiumi juurdeehitus ja Tallinna Reaalkool. Teiste koolide ja lasteaedade puhul jätkatakse projekteerimise ja ehitustööde ettevalmistamisega,“ ütles Jašin. 

Ettevõtluse, turismi ja ringmajanduse valdkondade eest vastutava abilinnapea Margot Roose sõnul on ettevõtluskeskkonna valdkonna siht suurendada ettevõtlusaktiivsust ja Tallinna ettevõtete konkurentsivõimet. “Selleks jätkame endises mahus alustavate ja väikeettevõtjate nõustamist ja toetamist. Lisaks on Tallinn kujunemas atraktiivseks testimise keskkonnaks, kus kohalikud ja välisettevõtted saavad katsetada uusi tehnoloogiaid. Test in Tallinn projekti kasv ja rahvusvaheline koostöö nii ettevõtete kui ka teiste linnadega on oluline prioriteet. Linnasüsteemis laiemalt innovatsiooni rakendamiseks suurendame vajaduspõhiselt selguvate uuenduste rahastust. Suuremasse fookusesse seame ka tehisaru kasutuselevõtu linna töös”. 

Roose sõnul kasutatakse 7,7 miljonit eurot järgmise aasta eelarvest uue ja kogu regioonis esimese omataolise ringmajanduskeskuse rajamiseks Punasele tänavale. “Selle ehitamisel rakendame ringmajanduse põhimõtteid, mh kasutame kohalikust materjalist puitkonstruktsioone, taaskasutatud materjale ja keskuse ümber rajame pargi,” selgitas Roose. 

Tallinna külalislahkuse sektorit vaevab turistide vähesus, seda eelkõige madalhooajal ja seetõttu on Roose väitel linnapoolsed toetusmeetmed eelkõige suunatud sügis-talvisele perioodile. “Suurendame linna poolt pakutava konverentsitoetuse eelarvet, mis aitab Tallinna meelitada rahvusvahelisi konverentse. Lisaks investeerime 200 tuhat eurot lisategevusteks, et uutelt potentsiaalikatelt sihtturgudelt külastajaid Tallinna kutsuda. Keerulise majandusolukorra tõttu on Tallinna roll majutus- ja toitlustussektori toetamisel eriti oluline. Kokkuvõttes võib öelda, et Tallinna 2025 aasta eelarve panustab hoogsalt keskkonnasõbralikuma  linna suunalistesse tegevustesse”.