Eesti 200 juhatuse liige Priit Alamäe sõnul saatis eilne valitsuse otsus ja käitumine Est-Fori investoritega ettevõtjatele väga kurva signaali.

Priit Alamäe:

Eilne valitsuse otsus saatis ettevõtjatele väga kurva signaali. Paljud on uhked selle üle, et kapitalistidele näidati koht kätte. Kahjuks on sellistel otsustel oluliselt pikem ja laiem mõju. See info jääb väga hästi meelde mitte ainult Est-Fori taga seisvatele investoritele, vaid ka teistele, kes üldse võiksid kunagi kaaluda Eestisse tulevikus tööstusinvesteeringute tegemist.

Kindlasti oleks ka Est-For saanud omalt poolt teha mingeid asju paremini ja teistmoodi, kindlasti oleks pidanud kaaluma ka teisi võimalikke asukohti peale Tartu ümbruse, aga üldine sõnum on väga selge – Eestisse suurte investeeringute planeerijatel ei ole valitsuse näol usaldusväärset partnerit, kelle otsustele toetuda.

Meie ettepanek on tuua kogu eriplaneeringute seadus lauale ja see nullist ümber mõelda, sest praegusel kujul ei anna see ettevõtjatele mitte mingit kindlust. Näiteks tuleks kokku leppida üldistes põhimõtetes, milline tööstus ühes või teises Eesti piirkonnas on keskkonna või muudel kaalutlustel oodatud ja võimalik. Rohkem läbirääkimisruumi tuleb anda ka kohalikele omavalitsustele, et neil oleks suurem rahaline motivatsioon selliseid investeeringuid endale meelitada.

Eesti on majandusbuumi tipus ja petlik on tunne, et nüüd hakkabki nii olema ja paarsada lisanduvat töökohta, ekspordikäive ja potentsiaalne lisanduv maksutulu on asjad, mida meil tegelikult ei olegi vaja. Mingil hetkel on meil jälle tööpuudus üle 10%, riigeelarvet tuleb kärpida, toormehinnad langevad ja iga lisanduv investeering on kulla väärtusega. Aga siis on hilja, sest investoritel on mälu ja kord kadunud usaldust on väga raske taastada.