Skip to main content

Neljapäeval peetaval linnavolikogu istungil saab vastu võetud Tartu 2024. aasta eelarve. Tegemist on eelarvega, mis suurendab Tartu võlakoormust kaks korda, samas vähendab mitmes valdkonnas tegevuskulusid. Raha jääb vähemaks ka sotsiaalvaldkonnas, kus kaob näiteks statsionaarse õendusabi omaosaluse hüvitamine praegustel põhimõtetel. Tõsi, lubatakse vajaduspõhist abi.

Eesti 200 ettepanekuid eelarve eelnõu muutmiseks oli tervelt tosin nii tegevuskulude kui ka investeeringute kohta, need hõlmasid ka kulude ümbertõstmist. Meie hinnangul tuleks näiteks mõned investeeringud edasi lükata, ja mõelge – ühe investeeringu edasilükkamise soovis olimegi linnavalitsusega sama meelt.

Samuti tegime ettepaneku peatada linnapea ja abilinnapeade palgatõus ning lõpetada priiskamine ehk autohüvitise maksmine. Autohüvitis 400 eurot kuus ühele linnavalitsuse liikmele, millele lisandub erisoodustusmaks – siin on ju selge kokkuhoiukoht. Komisjoni arutelus aga leiti, et «sõidupäevikut on väga keeruline pidada», mis meile tundub tõeliselt naeruväärne põhjendus.
Linnapea ja abilinnapeade palkade sidumisele kõrgemate riigiteenistujate palkadega olime vastu juba selle põhimõtte kehtestamisel ning oleme endiselt veendunud, et see pole mõistlik praktika. Ilmselt on muidugi palju loota, et linnapea oleks peeglisse vaadanud ning palkade külmutamine ja autohüvitise kaotamine teoks saab.

Tartu tuleva aasta eelarve seletuskiri on värviline ja selgem kui mõne teise linna eelarvel. 152 lehekülje läbitöötamine on muidugi paras katsumus, eriti inimestele, kellel poliitika pole põhitöö. Kindlasti on volikogu liikmed muutunud järjest tähelepanelikumaks ning küsimusi sajab abilinnapeadele palju rohkem kui varem. Loodame, et rahandusvaldkonna abilinnapea suudab end kurssi viia kõigi eelarve nüanssidega, nagu seda püüavad teha opositsiooni volinikud.

Opositsioonil on alati keerulisem leida oma eelarve ettepanekutele rahalisi katteallikaid ja seetõttu on linnavalitsus leidnud ka poliitilise kullaaugu. Opositsiooni vähegi mõistlikumaid ettepanekuid esitletakse eelarve vastuvõtmisel kui linnavalitsuse ettepanekuid, sest nüüd on pandud ettepanekule taha ju õige katteallikas. Hea idee või hoopis plagiaat?
Eks see jääb valijate hinnata. Tõsi, muudatusettepanekute selgituse real näeme ka ettepaneku algataja infot.

Linnavalitsus valis meie tegevuskulude ettepanekutest kõige odavama ja tõi selle eelarvesse tagasi. Kindlasti on meil selle üle hea meel, et laste eest erakorralise meditsiiniosakonna visiiditasu kompenseeritakse endiselt ka 2024. aastal. Poliitiliselt tundub see küll pigem koalitsiooni «mett moka peale määriva» strateegiana, eriti kui samal ajal võiks linnavalitsuse palgatõusude ja autohüvitiste ära jätmisega saavutada suurema kokkuhoiu kui eeldatav EMO kulu 41 000 eurot.

Tõsiselt hea meel on meil veel viimasel minutil saabunud muudatusettepaneku üle, kus linnavalitsus leidis teise katteallika, et jätkata rattamajade rajamise toetust.
Eesti 200 ootab Tartus rohkem pärisarutelusid erinevate teemade üle enne eelnõude volikokku jõudmist ja loodame, et arutelud muutuvad järk-järgult konstruktiivsemaks.
Pankrotis Tartu pole, aga keeruline on see eelarve koostamine küll, seega soovime rahulikku jõuluaega kogu Tartule.