Eesti 200 seisab solidaarselt noore põlvkonnaga Venemaal, kes võitleb oma väärikuse ja riigi vabaduse eest. Ka Eestis elab palju edumeelseid venekeelseid noori, kes soovivad anda oma panuse inimõiguste ja õigusriigi eest naaberriigis. Eesti riigil ja Euroopa Liidul tuleb selgesõnaliselt olla nende inimeste poolel, kes võitlevad oma tuleviku eest Venemaal. Samuti peab Eesti nõudma rahumeelsete meeleavaldajate vabastamist ja algatama Euroopa Liidus Putini režiimi siseringi vastaste sanktsioonide karmistamise.

Me näeme et uus põlvkond Venemaal ei ole enam nõus elama Nõukogude Liiduga sarnastes ahistavates tingimustes, kus valitsevale nomenklatuurile on lubatud kõik, ja teistele ei ole lubatud mitte midagi. Venemaa majandus ja ühiskondlik elu on viimasel kümnendil teinud tagasikäigu. Noored inimesed on tänaval oma tuleviku puudumise pärast – Aleksei Navalnõi kehastab tunnet, et Venemaal tulevikku ei ole, on vaid suures mastaabis korruptiivne võimu hoidmine ja stagnatsioon.

„Putini režiimi käitumine näitab, et Euroopa Liidu Venemaa sanktsioonid on töötanud,“ ütles Eesti 200 juhatuse liige Karin Kaup Lapõnin. „Tänu sanktsioonidele on tulnud avalikuks Kremli režiimi kuritegelik iseloom. Korruptsiooni avalikustaja Aleksei Navalnõi hiljutine mürgitamine ja vahistamine Venemaal näitab selgelt, et Kreml on hirmul oma tuleviku pärast ning asunud vasturünnakule tavaliste vene inimeste vastu.“

Eesti 200 on ühinenud kõigi valjude häältega üle maailma, kes nõuavad Aleksei Navalnõi kohest vabastamist. Mõistame hukka enam kui 8000 meeleavaldaja ja ajakirjaniku vahistamise viimaste nädalate jooksul üle Venemaa. Kõik meelevaldselt vahistatud rahumeelsed meeleavaldajad tuleb koheselt vabastada ning politseivägivalda tuleb uurida.

Praegu tuleb Eestil Euroopa Liidus seista veelgi karmimate sanktsioonide kehtestamise eest, mille sihtmärgiks on kogu kuritegelikest skeemidest elatuv Putini sisering ja kindlasti ka konkreetsed isikud, kes on seotud Aleksei Navalnõi mürgitamise ja vahistamise otsusega.

„Eraldi oleks hea uurida Putini režiimi seoseid Euroopa Liidu liikmesriikide poliitilisi otsuseid kujundavate erakondadega,“ lisas Kaup Lapõnin. „Viivitamata tuleb lõpetada näiteks Nord Stream 2-ga seotud tööd Läänemeres, mis näitab, kuidas Putini režiimi veenid Lääne-Euroopasse laienevad.“

Kremli režiimiga seotud vahenditel ei tohi enam kunagi olla Eestis kohta ja need tuleb arestida. Kuigi Eesti on rahapesuvastast võitlust tugevdanud, oleme täna ikka veel olukorras, kus kõigi pangakontode omanikud ei ole teada.

Eesti 200 tuletab ka meelde, et peaminister Kaja Kallasel tuleb seista selle eest, et Eesti valitsuserakonnal ei oleks lepingut Putini parteiga Ühtne Venemaa.