Sotsiaalteenuste parimaks kättesaadavuseks tuleb neid hakata korraldama riiklikult, mitte saata omavalitsustele sotsiaalministeeriumist appi paberimäärijate eriüksus. Ainult teenust riiklikult korraldades saab tagada kõigile inimestele põhiseadusega ette nähtud sotsiaalabi mistahes Eestimaa piirkonnas, leiab Eesti 200 varivalitsuse liige KOV-teenuste reformi alal Igor Taro.

“Mis oleks, kui täidaks sotsiaalkaitse tagamisel Eesti põhiseadust? Eesti 200 varivalitsuse ettepanek on luua üle riigi väga hästi toimiv sotsiaalteenuste võrk, millega Eesti riik täidab põhiseaduses võetud kohustuse tagada sotsiaalabi erivajadusega lastele, töövõime kaotanud täiskasvanutele ja pensionäridele,” sõnas Taro. “Sotsiaalministeeriumi kabinetis sündinud idee paberimäärijate eriüksuse loomisest on ehe näide, miks 79 erinevat lähenemist sotsiaalteenuste osutamisele pole mitte lahendus, vaid probleem.”

Taro sõnul vabastaks üleriigiline turvavõrk omavalitsused sellest kohustusest, mis on põhiseaduse kohaselt riiklik ülesanne. “Nii Eesti Puuetega Inimeste Koda kui ka abivajajad on korduvalt juhtinud tähelepanu sellele, et mõned vallad lihtsalt ei pea puuetega laste ja perede abistamist enda prioriteediks ning teevad seda vaid siis, kui vanemad väga jõuliselt oma laste õiguste eest seisavad,” ütles Taro.

Eesti 200 plaan on usaldada kohalikke sotsiaaltöötajaid otsuste tegemisel ning anda neile vastava riigiameti poolt kogu vajalik tugi ja ressursid. Täiendava bürokraatliku kihi loomine omavalitsuste eripalgelisele lähenemisele kulutab teenusteks vajalikku raha ühtede ametnike nõustamiseks teiste poolt, aga panustada tuleks rohkem kvaliteedile ja kättesaadavusele.

“Ministeeriumi pakutav lahendus annab tööd nõustavatele ametnikele, kes suudavad mõne kuu jooksul info kogumise ja teabepäevade korraldamisega põletada küll suure hulga euroraha, kuid jätavad muutmata sotsiaalkaitse kättesaadavuse seisukohalt kehvasti toimiva ja ajale jalgu jäänud süsteemi,” märkis Taro.

Eile teatas sotsiaalministeerium, et kavandab sotsiaalteenuste parimaks kättesaadavuseks moodustada nõustamise üksuse, mis läheb appi kohalikele omavalitsustele. Ministeeriumi teatel on sotsiaalvaldkonna korraldus omavalitsustes erinev ning ka seadusi võidakse omal moel tõlgendada. Käesoleva aasta juuni alguses selgus, et vallad üle Eesti jätsid puudega laste abistamiseks kulutamata mitu miljonit eurot.

Autor: Urmo Soonvald
Allikas: EPL
http://epl.delfi.ee/news/arvamus/juhtkiri-varivalitsus-anname-eesti-poliitikale-varskust-juurde?id=83881765