Reformierakonna ja Keskerakonna vene- ja maksuteemalise pingpongi varjus on jäänud selles valimiskampaanias teisejärguliseks küsimus EKRE kasvavast populaarsusest.

See on Emori mitmetes küsitlustulemustes olnud nähtav juba viimased kuu aega ja täna ei ole isegi valimisvõit enam võimatu. Toetuse tõus ei ole tulnud tühja koha pealt. Enne EKRE liikmete trollimisskandaali oli sotsiaalmeedia ja uudisteportaalide kommentaariumid täis vihakõnet kõigi lauskonservatiivide oponentide suhtes. Partei peakontori teadmisel ja vaikival heakskiidul rünnati labaselt ja teravalt kõiki poliitilisi oponente. Täna on seda trollimist kordades vähem ja seda põhjusel, et EKRE liidrite nõudmisel lõpetati suur osa vihakõnelemisest, kuna geriljameetoditest ei olnud enam midagi võita. Oma osa EKRE populaarsuse kasvus on andnud kindlasti ka Isamaa juhtide raevukas naistevastane retoorika seoses Tallinnas toimunud naistemarsiga, mis peegeldab erakonna uut kurssi sarnaneda maksimaalselt EKREga.

EKRE toetus naiste seas on liginemas 15 protsendile, kuigi varem oli see selgelt alla kümne. Populistlike erakondade kommunikatsiooniskeem tunneb mitmeid lahendusi, kuidas viimastel kuudel enne valimisi võetakse maha kommunikatsiooniteravik, selleks et võita toetust kultuuritöötajate ja naiste seas. Eesmärk on näidata, et ei ole see partei nii hull ja agressiivne midagi. Samas ei ole kuidagi muutunud selle erakonna suhtumine rahvusvähemustesse, naiste rolli, homodesse. Teistsugune retoorika mängib valija lühikesele mälule. Eesti suletuse suurendamine ja seniste välispoliitiliste kokkulepete muutmine ja ülevaatamine on jätkuvalt nende agendas.

Üha enam on muutunud tõenäoliseks, et pärast valimisi hakkavad EKRE ja Isamaa omavahel koostööd tegema. Sellega tekib Eesti poliitikas tugev jõuõlg, millega peavad arvestama kõik. Siis ei ole võimatu ka senise pensionisüsteemi uppilöömine või Eesti senise välispoliitilise kursi muutus.

Kõikide usaldusväärsete arvamusküsitluste järgi pakub Eesti 200 siin järgmises Riigikogus tasakaalupunkti ning avardab koalitsioonide moodustamise võimalusi. Emori küsitlusandmete järgi kõnetab Eesti 200 ennekõiki noori ja haritud inimesi, kelle jaoks on Eesti tulevik ja hea käekäik iseäranis tähtis. Meie riigi paigaltammumise või lausa tagasimineku vältimiseks on oluline muutusi ja ambitsioonikat edasiliikumist toetavate valijate väljatulek.