Eesti peab algatama Moskvas totaalselt ebaõnnestunud Euroopa Liidu kõrge välisesindaja Josep Borelli tagasikutsumise. Tähtis roll selle sammu astumisel on Marina Kaljuranna, Sven Mikseri ja Kaja Kallase otsustaval käitumisel.

Euroopa Liidu kõrge välisesindaja Josep Borrelli Moskva visiit kujunes täielikuks läbikukkumiseks kogu Euroopa Liidu välispoliitikale Venemaa suhtes ning andis puhta seljavõidu Putinile. Ajal, kui vene noored on tulnud tänavale nõudma mürgitatud Navalnõi vabastamist ning tundes omal nahal jõustruktuuride vägivalda, seisis Euroopa Liidu kõrge välisesindaja kõigi liikmesriikide nimel Lavrovi kõrval pressikonverentsil müts näpus, lastes meid kõiki mõnitada. I-le täpi pani ta meie kõigi nimel valetamisega, kus väitis, et ükski Euroopa Liidu liikmesriik ei ole nõudnud lisasanktsioonide kehtestamist.

On selge, et Euroopa Liidul on oma paljude iseseisvate välispoliitikatega liikmesriikide koosluses keeruline leida ühtset välispoliitikat. See on olnud Euroopa Liidu nõrkus, kuid just sanktsioonide kehtestamine Venemaa vastu ning nende hoidmine on olnud üks suurimaid ning reaalsemaid ühiseid samme, mida Euroopa Liidu liikmesriigid on suutnud kokku leppida.
Borrell lasi selle kõik veega alla. Küsimus ei ole isegi selles, et Lavrov temast lihtsalt üle sõitis, seda oli oodata ning tegelikult oleks Brüsselis võinud olla nii palju tarkust, et Borrelli mitte Moskvasse lubada.

Tõsine probleem on see, et Borrell valetas oma enda liikmesriikide nimel, lõhkudes liikmesriikide vahelise usalduse, mida on väga keeruline, kui mitte võimatu vähemalt tema enda poolt taastada. See on Kremlile isegi suurem võit, kuna omavahel tülitsev Euroopa Liit on Venemaale suurim kingitus.

Veelgi enam, Borrelli nõrk ja tahtejõuetu esinemine jättis ta kõiges Lavrovi varju ja kahjuks saadeti sellega ka tahtmatu sõnum Venemaa demokraatlikele jõudele, et Euroopa Liit ei ole Navalnõi vabastamist ning inimõiguste ja demokraatia järgimist nõudes meelekindel.

Mida tuleb teha?

Eesti valitsus peab välisministri ja peaministri läbi nõudma Borrelli tegevusele selgitust ning edastama Eroopa Komisjoni president Ursula von der Leyenile seisukoha, et see mees ei saa oma ametis jätkata. Kindlasti on võimalik siin leida liitlasi teiste liikmesriikide seas.
Eestit esindavad eurosaadikud Andrus Ansip, Urmas Paet, Yana Toom, Jaak Madison, Riho Terras, Sven Mikser ja Marina Kaljurand peavad algatama Borrelli tagasikutsumise protsessi. Parim võimalus muutuse ellukutsumiseks on Marina Kaljurannal ja Sven Mikseril, kes kuuluvad Josep Borrelliga samasse sotside poliitilisse gruppi. Just Marinal on võimalus ja kohustus tõstatada Borrelli tagasikutsumine Euroopa Palamendi sotsialistide grupi poolt ning nimetada uus inimene ametisse, kuna laia poliitiliste kohtade jaotust erinevate gruppide vahel vaevalt lahti tegema hakatakse.

Ootaks sellel korral Eesti valitsuse ja Eestit esindavate eurosaadikute selget ning otsustavat käitumist ja ka võimekust leida endale liitlasi.

Margus Tsahkna, Eesti 200 juhatuse liige