PRESSITEADE
17.12.2018

 

Eesti 200 teeb ettepaneku kehtestada ka nn sotsiaalmaksu põrand

 

Eestis on hulk inimesi, kes aktiivset ettevõtlustulu teenides maksavad endale kogutulu välja kas dividendidena või maksavad vaid miinimumpalka, et tagada endale ravikindlustus. Üks lahendus võiks Eesti 200 juhatuse liikme Priit Alamäe sõnul olla sotsiaalmaksu põranda kehtestamine ettevõtlustulule.

 

„Kuigi passiivne tulu (üüritulu, investeerimisest teenitud tulu jne) on ja peabki olema maksustatud ainult tulumaksuga, siis meie seisukoht on see, et kui inimene teenib aktiivset tulu, siis oleks aus endale ka vähemalt osaliselt see palgana välja maksta. Täna on see hall ala, kus kogu tõlgendamise õigus ja kohustus on pandud maksuametile,“ kirjeldas Alamäe.

 

„Aeg on tuua sellesse olukorda selgus. Me oleme juba välja pakkunud sotsiaalmaksu lae kolmekordse keskmise palga tasemel. Aktiivse ettevõtlustulu teenijatele oleks loogiline kehtestada ka sotsiaalmaksu põrand,“ sõnas ta.

 

Eesti 200 ettepanek on kehtestada sotsiaalmaksu põrand aktiivse ettevõtlustulu teenijatele samuti kuni kolmekordse keskmise palga tasemeni. See tähendab seda, et aktiivse ettevõtlustulu võiks maksustada sotsiaalmaksuga 16,5% (s.o. poole väiksema sotsiaalmaksuga) kuni kolmekordse keskmise palga tasemeni. Me ei toeta aktiivselt teenitud dividenditulu täiemahulist maksustamist sotsiaalmaksuga, sest see ei võta arvesse ettevõtja poolt võetavat riski võrrelduna palgatööga. Aktiivse dividenditulu all mõistame me tulu, mis on saadud iseenda töö müügist läbi oma ettevõtte.

 

„See toob kaasa ühelt poolt suurema solidaarsuse ning teiselt poolt ettevõtjatele selguse – kui indiviidi tasemel on tema aktiivse tulu (palk + aktiivsest ettevõtlusest teenitud dividendid) pealt juba makstud madalama määraga sotsiaalmaks kuni kolmekordse keskmise palga tasemel, siis maksuametil rohkem küsimusi seda summat ületava tulu osas enam ei ole,“ selgitas Alamäe.

 

Lisainfo:

Kadri Hansalu

58041015