Eesti 200 on kokku pannud esialgse riigiettevõtete erastamise plaani, mille elluviimisel on meie arvutuste kohaselt võimalik järgmise nelja aasta jooksul võimalik riigile teenida ca 1-1,3 miljardit eurot. See raha on võimalik suunata infrastruktuuri ning muudeks pikaajalisteks investeeringuteks.
Teemast kirjutas pikemalt ka tänane Äripäev SIIN ja SIIN.
Viime börsile:
- Eesti Teed – ühekordse tehinguna erastamist. Ei ole riigi jaoks põhitegevus.
- Elron – 33% börsile. Peamine börsileviimise eesmärk on läbipaistvus ettevõtte juhtimisel ja poliitikute kontrolli alt välja viimine.
- Eesti Loto – 33% börsile. Peamine börsileviimise eesmärk on läbipaistvus ettevõtte juhtimisel ja poliitikute kontrolli alt välja viimine
- Eesti Energia – tuleb kaaluda, kas kogu Energiast tükk börsile või viia eraldi börsile Enefit Green, Elektrilevi ja jaemüügiäri ning jätta põlevkivienergia ja kaevandused riigi kätte. Enefit Green kuni 49%, Elektrilevi ja jaemüügiäri mõlemad 33%.
- Elering – 33% börsile.
- Eesti Raudtee – eraldada kinnisvara (st raudtee alune maa jms) teenustest. Riik jääb kinnisvara omanikuks ja siis saab vaadata opereerimisettevõtte börsisobivust.
- Riigi Kinnisvara AS. Portfell lüüa kaheks – turutingimustel hallatav kinnisvara ning erilised objektid, millel pole mõõdetavat turuväärtust (a la Eesti rahva muuseum). Turutingimustel hallatav kinnisvaraportfell kohe 33% börsile ja hiljem võib börsil olevat osa suurendada.
- Omniva – 49% alguses kohe börsile, et ettevõtet edasi arendada ja järk-järgult võiks riik kogu osaluse läbi börsi maha müüa. Riik tagab lokaalse postiteenuse osutamise pikaajalise riigihankega.
- Operail – 100% börsile. Ei ole riigi jaoks põhitegevus ega ka strateegiline.
- Levira – kinnisvara (teletorn kui märk ja turismiobjekt) eraldada ja ülejäänud äri börsile või täielikult erastada. Ei ole riigi põhitegevus ega ka strateegiline.
- Tallinna Linnatransport – 33% börsile. Peamine börsileviimise eesmärk on läbipaistvus ettevõtte juhtimisel ja poliitikute kontrolli alt välja viimine.
Ei vii börsile:
- Hoolekandeteenused – ei vii börsile. Pigem otsida erapartnerit, kellega koos seda ettevõtet edasi arendada. Riik säilitab kontrolli
- Eesti Loots – ei vii börsile. Liiga väike + sadamateenus
- Lennuliiklusteenindus – ei vii börsile. Väga spetsiifilise funktsiooniga asutus.
- Lennujaam – ei vii börsile. On vajalik instrument Eestile otselendude tagamiseks ning vajaduse subsideerimiseks. Sama lugu ka Nordicaga.
- Vedelkütusevaru agentuur. Riigi vedelkütusevaru hoidmine.